EPCOS (TDK) B32561J8223K
B32561J8223K picture photo
Mfg. Part Number
B32561J8223K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 10% 630VDC 2DIP
Datasheet Download
B32561J8223K.pdf
Availability of B32561J8223K
QUANTITY
B32561J8223K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32561J8223K
Internal Part NumberEIS-B32561J8223K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package3,600
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSilverCap™ B32561
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.433" L x 0.134" W (11.00mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)0.272" (6.90mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32561J8223K
Related LinksB32561, B32561J8223K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32561J8223K Details Description
Related parts for B32561J8223K
CLIP ALLIGATOR BANANA JACK datasheet.pdf
FUSE GLASS 375MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 532-FCBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 76.44VC AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 24AWG GRY 1000' datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 43 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
POT 5K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf