EPCOS (TDK) B32562H6684K189
B32562H6684K189 picture photo
Mfg. Part Number
B32562H6684K189
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 10% 400VDC 2DIP
Datasheet Download
B32562H6684K189.pdf
Availability of B32562H6684K189
QUANTITY
B32562H6684K189 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32562H6684K189
Internal Part NumberEIS-B32562H6684K189
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package2,800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSilverCap™ B32562
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.650" L x 0.350" W (16.50mm x 8.90mm)
Height - Seated (Max)0.425" (10.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32562H6684K189
Related LinksB32562H, B32562H6684K189 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32562H6684K189 Details Description
Related parts for B32562H6684K189
SWITCH ROCKER DPST 9A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 520MA 390 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 630V NP0 1808 datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
15P MTA100 CONN ASSY BLK LF datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES 680K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 150.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf