EPCOS (TDK) B32562J3225K189
B32562J3225K189 picture photo
Mfg. Part Number
B32562J3225K189
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 10% 250VDC 2DIP
Datasheet Download
B32562J3225K189.pdf
Availability of B32562J3225K189
QUANTITY
B32562J3225K189 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32562J3225K189
Internal Part NumberEIS-B32562J3225K189
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package2,400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSilverCap™ B32562
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-DIP
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32562J3225K189
Related LinksB32562J, B32562J3225K189 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32562J3225K189 Details Description
Related parts for B32562J3225K189
IC DAC 14BIT 5V MICROPWR SC70-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC FIFO SS 16384X18 10NS 64STQFP datasheet.pdf
IC SBC CAN HS 5.0V 32SOIC datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 DSH datasheet.pdf
DDR3 4GB SODIMM datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V COIN 23MM datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 250V X7R RADIAL datasheet.pdf