EPCOS (TDK) B32562J3824K
B32562J3824K picture photo
Mfg. Part Number
B32562J3824K
Brief Description
CAP FILM 0.82UF 10% 250VDC 2DIP
Datasheet Download
B32562J3824K.pdf
Availability of B32562J3824K
QUANTITY
B32562J3824K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32562J3824K
Internal Part NumberEIS-B32562J3824K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance0.82µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32562J3824K
Related LinksB32562, B32562J3824K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32562J3824K Details Description
Related parts for B32562J3824K
PCB COPPER CLAD POS 18X18"2 SIDE datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Header 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONTACT SKT 20-24AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 1W DO213AB datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
OSC XO 8.192MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf