EPCOS (TDK) B32563J1475K
B32563J1475K picture photo
Mfg. Part Number
B32563J1475K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4.7UF 10% 100VDC 2DIP
Datasheet Download
B32563J1475K.pdf
Availability of B32563J1475K
QUANTITY
B32563J1475K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32563J1475K
Internal Part NumberEIS-B32563J1475K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package6,400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSilverCap™ B32563
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-DIP
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32563J1475K
Related LinksB32563, B32563J1475K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32563J1475K Details Description
Related parts for B32563J1475K
WRAPOST RECEPT .015-.025" .260" datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14SOIC datasheet.pdf
TRANSFER TAPE CLEAR 1" X 180' datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 9V OUT datasheet.pdf
RES SMD 38.3KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf