EPCOS (TDK) B32614A4105J008
B32614A4105J008 picture photo
Mfg. Part Number
B32614A4105J008
Brief Description
CAP FILM 1UF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
B32614A4105J008.pdf
Availability of B32614A4105J008
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B32614A4105J008 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32614A4105J008
Internal Part NumberEIS-B32614A4105J008
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32614
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.453" W (31.50mm x 11.50mm)
Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32614A4105J008
Related LinksB32614A, B32614A4105J008 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32614A4105J008 Details Description
Related parts for B32614A4105J008
CONN RECEPT 3 POS METRIMATE datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB15 45DEG METAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2.5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC MCU ARM7 96KB FLASH 48LFCSP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
MINIFIT JR. HDR datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf