EPCOS (TDK) B32620A3104K289
B32620A3104K289 picture photo
Mfg. Part Number
B32620A3104K289
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
B32620A3104K289.pdf
Availability of B32620A3104K289
QUANTITY
B32620A3104K289 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32620A3104K289
Internal Part NumberEIS-B32620A3104K289
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package5,200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32620
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC140V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.406" L x 0.236" W (10.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32620A3104K289
Related LinksB32620A, B32620A3104K289 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32620A3104K289 Details Description
Related parts for B32620A3104K289
CONN HEADER .100 DUAL STR 48POS datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC DO15 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 8PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 600V 5A datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 6-SC70 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 PIN RECP datasheet.pdf
26500 12C 9#20 3#16 S BY PLU datasheet.pdf
CAP 100 UF 20% 10 V datasheet.pdf