Recom Power R0.25D-3.315-R
R0.25D-3.315-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D-3.315-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 3.3V +/-15VOUT
Datasheet Download
R0.25D-3.315-R.pdf
Availability of R0.25D-3.315-R
QUANTITY
R0.25D-3.315-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D-3.315-R
Internal Part NumberEIS-R0.25D-3.315-R
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)3.6V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.3mA, 8.3mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D-3.315-R
Related LinksR0.25D-, R0.25D-3.315-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D-3.315-R Details Description
Related parts for R0.25D-3.315-R
RES 0.15 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 SQ WW datasheet.pdf