Vishay/Dale M55342E11B118DRTI
M55342E11B118DRTI picture photo
Mfg. Part Number
M55342E11B118DRTI
Brief Description
RES SMD 118 OHM 1% 1/20W 0402
Datasheet Download
M55342E11B118DRTI.pdf
Availability of M55342E11B118DRTI
QUANTITY
M55342E11B118DRTI Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E11B118DRTI
Internal Part NumberEIS-M55342E11B118DRTI
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.025" W (1.02mm x 0.64mm)
Height0.030" (0.76mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E11B118DRTI
Related LinksM55342E1, M55342E11B118DRTI Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E11B118DRTI Details Description
Related parts for M55342E11B118DRTI
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 32CH 5V 100-LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 4V 20% 3015 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 150MW 0503 datasheet.pdf