EPCOS (TDK) B32620A6332J289
B32620A6332J289 picture photo
Mfg. Part Number
B32620A6332J289
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3300PF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
B32620A6332J289.pdf
Availability of B32620A6332J289
QUANTITY
B32620A6332J289 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32620A6332J289
Internal Part NumberEIS-B32620A6332J289
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32620
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3300pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32620A6332J289
Related LinksB32620A, B32620A6332J289 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32620A6332J289 Details Description
Related parts for B32620A6332J289
DIODE GEN PURP 1.2KV 70A DO203AB datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 16SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 30V AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf