Samtec, Inc. ZW-04-15-T-S-400-115
ZW-04-15-T-S-400-115 picture photo
Mfg. Part Number
ZW-04-15-T-S-400-115
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN BOARD STKR HDR 4POS 2.54MM
Datasheet Download
ZW-04-15-T-S-400-115.pdf
Availability of ZW-04-15-T-S-400-115
QUANTITY
ZW-04-15-T-S-400-115 Order Process
Ship out your order
Specifications of ZW-04-15-T-S-400-115
Internal Part NumberEIS-ZW-04-15-T-S-400-115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesFlex Stack, ZW
PackagingTube
Number of Positions4
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall0.630" (16.00mm)
Length - Post (Mating)0.115" (2.92mm)
Length - Stack Height0.400" (10.16mm)
Length - Tail0.115" (2.92mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating)-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZW-04-15-T-S-400-115
Related LinksZW-04-15-T, ZW-04-15-T-S-400-115 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
ZW-04-15-T-S-400-115 Details Description
Related parts for ZW-04-15-T-S-400-115
FERRULE INS VNL AWG16 BK 7/8" datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC26H/AE26M/HPL26H datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
JACK MICRO .042"DIA SOLDER MNT datasheet.pdf
METRIC RING VERSAKRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 675MA 212 MOHM datasheet.pdf