EPCOS (TDK) B32620J471K289
B32620J471K289 picture photo
Mfg. Part Number
B32620J471K289
Brief Description
CAP FILM 470PF 10% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32620J471K289.pdf
Availability of B32620J471K289
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B32620J471K289 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32620J471K289
Internal Part NumberEIS-B32620J471K289
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32620
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)