EPCOS (TDK) B32620J562J189
B32620J562J189 picture photo
Mfg. Part Number
B32620J562J189
Brief Description
CAP FILM 5600PF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32620J562J189.pdf
Availability of B32620J562J189
QUANTITY
B32620J562J189 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32620J562J189
Internal Part NumberEIS-B32620J562J189
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package4,400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32620
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32620J562J189
Related LinksB32620J, B32620J562J189 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32620J562J189 Details Description
Related parts for B32620J562J189
IC DUAL LINE DRIVER 14-SOIC datasheet.pdf
UPS TRUE ONLINE 6KVA 4200W RKMNT datasheet.pdf
BRD CRYPTORF READER AT88RF1354 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-11 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.105" NYLON 1.14MM datasheet.pdf
CONN FFC FPC 26POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 39.2 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT CP datasheet.pdf
500 TB PLU PLU SOLID datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.27 OHM 5% 25W datasheet.pdf