E-Switch TL1105DF100Q
TL1105DF100Q picture photo
Mfg. Part Number
TL1105DF100Q
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Datasheet Download
TL1105DF100Q.pdf
Availability of TL1105DF100Q
QUANTITY
TL1105DF100Q Order Process
Ship out your order
Specifications of TL1105DF100Q
Internal Part NumberEIS-TL1105DF100Q
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
RoHS InformationTL1105 Series RoHS Cert of Compliance
3D ModelTL1105DFyyyy.stp
Standard Package750
Category Switches
FamilyTactile Switches
SeriesTL1105
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 12VDC
Actuator TypeStandard
Mounting TypeThrough Hole
Actuator Height off PCB, from Pins13.00mm
Actuator OrientationTop Actuated
Termination StylePC Pin
Outline6.00mm x 6.00mm
Illumination Type, Color-
Operating Force100gf
Ingress Protection-
Features-
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
Switch Travel0.25mm
Mechanical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL1105DF100Q
Related LinksTL1105, TL1105DF100Q Datasheet, E-Switch Distributor
TL1105DF100Q Details Description
Related parts for TL1105DF100Q
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO STD 10' GREEN datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 160POS .050" SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC TCXO 24.576MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf