EPCOS (TDK) B32621A472K289
B32621A472K289 picture photo
Mfg. Part Number
B32621A472K289
Brief Description
CAP FILM 4700PF 10% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32621A472K289.pdf
Availability of B32621A472K289
QUANTITY
B32621A472K289 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32621A472K289
Internal Part NumberEIS-B32621A472K289
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32621
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32621A472K289
Related LinksB32621A, B32621A472K289 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32621A472K289 Details Description
Related parts for B32621A472K289
CONTACT BLOCK 110V MOM DPST-NC datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
LED BASE T3 1/4 MINI PANEL IND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.221 OHM 1% 10W datasheet.pdf
Connector Socket 68 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf