EPCOS (TDK) B32652A1103K289
B32652A1103K289 picture photo
Mfg. Part Number
B32652A1103K289
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10000PF 10% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
B32652A1103K289.pdf
Availability of B32652A1103K289
QUANTITY
B32652A1103K289 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32652A1103K289
Internal Part NumberEIS-B32652A1103K289
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package2,720
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32652
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32652A1103K289
Related LinksB32652A, B32652A1103K289 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32652A1103K289 Details Description
Related parts for B32652A1103K289
LED MULTI-CHIP GREEN 24V datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 17-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 81.6 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
TERMINAL ZPE 2.5-2 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC FANOUT BUFF 1:4 LVPECL 16TQFN datasheet.pdf
CAP CER 13PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf