Yageo NKN5WSFR-73-0R82
NKN5WSFR-73-0R82 picture photo
Mfg. Part Number
NKN5WSFR-73-0R82
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.82 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN5WSFR-73-0R82.pdf
Availability of NKN5WSFR-73-0R82
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN5WSFR-73-0R82 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN5WSFR-73-0R82
Internal Part NumberEIS-NKN5WSFR-73-0R82
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.82
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN5WSFR-73-0R82
Related LinksNKN5WSFR, NKN5WSFR-73-0R82 Datasheet, Yageo Distributor
NKN5WSFR-73-0R82 Details Description
Related parts for NKN5WSFR-73-0R82
BATT VRLA 12V 12AH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 4.2MM VERT TIN datasheet.pdf
RES MO 1/2W 300 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT I2C/SRL 20QFN datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V 10% BX 1812 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MEM CARD COMPACTFLASH 128MB SLC datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 25V 8PWRCLIP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf