EPCOS (TDK) B32652J1102J
B32652J1102J picture photo
Mfg. Part Number
B32652J1102J
Brief Description
CAP FILM 1000PF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
B32652J1102J.pdf
Availability of B32652J1102J
QUANTITY
B32652J1102J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32652J1102J
Internal Part NumberEIS-B32652J1102J
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32652
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32652J1102J
Related LinksB32652, B32652J1102J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32652J1102J Details Description
Related parts for B32652J1102J
HOOK-UP STRND 24AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 250V X5R 1210 datasheet.pdf
RELEASE TRIGGER TYPE CABLE TIES datasheet.pdf
INSERT MALE 4POS CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 9, 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf