Vishay/Dale CMF501K6200FKRE
CMF501K6200FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF501K6200FKRE
Brief Description
RES 1.62K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF501K6200FKRE.pdf
Availability of CMF501K6200FKRE
QUANTITY
CMF501K6200FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF501K6200FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF501K6200FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF501K6200FKRE
Related LinksCMF501K, CMF501K6200FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF501K6200FKRE Details Description
Related parts for CMF501K6200FKRE
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
IC DAC DUAL V-OUT 12BIT 16-DIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 29POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
THYRISTOR STUD 70A 400V TO-94 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 540MA 510 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 650MA 90 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf