Vishay/Dale RCL0612120RFKEA
RCL0612120RFKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL0612120RFKEA
Brief Description
RES SMD 120 OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL0612120RFKEA.pdf
Availability of RCL0612120RFKEA
QUANTITY
RCL0612120RFKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL0612120RFKEA
Internal Part NumberEIS-RCL0612120RFKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL0612120RFKEA
Related LinksRCL0612, RCL0612120RFKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL0612120RFKEA Details Description
Related parts for RCL0612120RFKEA
BUTT SPLICE NON INS 22-18AWG datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 180 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN SEC II 43 POS 100C/L datasheet.pdf
CGRID SMT BKWY HDR 30 SAU 14CKT datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 26POS datasheet.pdf
RES 39 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT ROOTENNA 19DBI 8" MMCX datasheet.pdf
MOD LASER DWDM 100GHZ 120KM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN RA datasheet.pdf