EPCOS (TDK) B32653A104J289
B32653A104J289 picture photo
Mfg. Part Number
B32653A104J289
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32653A104J289.pdf
Availability of B32653A104J289
QUANTITY
B32653A104J289 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32653A104J289
Internal Part NumberEIS-B32653A104J289
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package1,920
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32653
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32653A104J289
Related LinksB32653A, B32653A104J289 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32653A104J289 Details Description
Related parts for B32653A104J289
RES SMD 93.1 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 30A TO-247AC datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH DIP 1/2 PITCH datasheet.pdf
CAP CER 47PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC 1.5KE datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
LABEL, INFORMATION datasheet.pdf
D-SUB FILTER 37POS IP67 datasheet.pdf