Microchip Technology PIC24FJ64GB002-I/SO
PIC24FJ64GB002-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ64GB002-I/SO
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC24FJ64GB002-I/SO.pdf
Availability of PIC24FJ64GB002-I/SO
QUANTITY
PIC24FJ64GB002-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ64GB002-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ64GB002-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLP Deep Sleep Mode
Getting the Lowest Current Consumption from a PIC24F MCU
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
Additional Fabrication Site 11/Oct/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O19
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ64GB002-I/SO
Related LinksPIC24FJ64, PIC24FJ64GB002-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ64GB002-I/SO Details Description
Related parts for PIC24FJ64GB002-I/SO
IC FPGA 352 I/O 432MBGA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 20A D2PAK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 1.5MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
RECT BRIDGE GP 600V 4A Z4-D datasheet.pdf
SATA POWER CABLE 1.5M datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
ANALOG FEEDBACK SERVO datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf