Vishay/BCcomponents MBA02040C1802FCT00
MBA02040C1802FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C1802FCT00
Brief Description
RES 18K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C1802FCT00.pdf
Availability of MBA02040C1802FCT00
QUANTITY
MBA02040C1802FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C1802FCT00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C1802FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C1802FCT00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C1802FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C1802FCT00 Details Description
Related parts for MBA02040C1802FCT00
CONN HDR STR STACK 8POS 2MM SMD datasheet.pdf
HS ASSY CLIP datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 4SMD datasheet.pdf
LED CBI 3MM HI EFF GRN DIFF RA datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 79.6 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 3-ROWS datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf