EPCOS (TDK) B32653A1223K
B32653A1223K picture photo
Mfg. Part Number
B32653A1223K
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 10% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
B32653A1223K.pdf
Availability of B32653A1223K
QUANTITY
B32653A1223K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32653A1223K
Internal Part NumberEIS-B32653A1223K
Standard Package2,040
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32653
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32653A1223K
Related LinksB32653, B32653A1223K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32653A1223K Details Description
Related parts for B32653A1223K
SWITCH TOGGLE SPST 20A 12V datasheet.pdf
KIT DEV MOD520C MODULE datasheet.pdf
LIU DS3/E3/STS-1 48LQFP datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.1PF 100V 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DSUB POSITIONER SIGNAL CONTACT datasheet.pdf
TRANS NPN 150V 14A TO3P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
508 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
TV 19C 19#12 SKT PLUG datasheet.pdf
200 MHz, 16 x 16 Buffered Video Crosspoint Switch IC datasheet.pdf