Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE220CAHE3/54
1.5KE220CAHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE220CAHE3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 185VWM 328VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE220CAHE3/54.pdf
Availability of 1.5KE220CAHE3/54
QUANTITY
1.5KE220CAHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE220CAHE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE220CAHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)185V
Voltage - Breakdown (Min)209V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp328V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE220CAHE3/54
Related Links1.5KE220, 1.5KE220CAHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE220CAHE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE220CAHE3/54
TRIMMER 2M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .635" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.8-2.5V 55W datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 4.5A 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 75A DC datasheet.pdf
ADAPTER 256-FTBGA LATTICEECP3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 30.70MM PANEL datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf