Stackpole Electronics Inc. RHC2512FT76R8
RHC2512FT76R8 picture photo
Mfg. Part Number
RHC2512FT76R8
Brief Description
RES SMD 76.8 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
RHC2512FT76R8.pdf
Availability of RHC2512FT76R8
QUANTITY
RHC2512FT76R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of RHC2512FT76R8
Internal Part NumberEIS-RHC2512FT76R8
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.8
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHC2512FT76R8
Related LinksRHC251, RHC2512FT76R8 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RHC2512FT76R8 Details Description
Related parts for RHC2512FT76R8
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 7.5MH 41MA 85.2 OHM TH datasheet.pdf
IC DAC 12BIT 1CH 2.7-5.5V 20SOIC datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 36PQFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 1W DO216 datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
GLOBAL SHUTER SENSOR LOW POWER datasheet.pdf
CAP FILM 2.2 UF 5% 630VDC datasheet.pdf
IC EFUSE 5V BFET DVR 5A 10VSON datasheet.pdf