United Chemi-Con ELXY500ELL820MJC5S
ELXY500ELL820MJC5S picture photo
Mfg. Part Number
ELXY500ELL820MJC5S
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
ELXY500ELL820MJC5S.pdf
Availability of ELXY500ELL820MJC5S
QUANTITY
ELXY500ELL820MJC5S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXY500ELL820MJC5S
Internal Part NumberEIS-ELXY500ELL820MJC5S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current480mA
Impedance200 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXY500ELL820MJC5S
Related LinksELXY500EL, ELXY500ELL820MJC5S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXY500ELL820MJC5S Details Description
Related parts for ELXY500ELL820MJC5S
FIXED IND 680UH 42MA 60 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TAPE SCOTCH POUCH 5"X6" 3"CORE datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH 144-LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.35KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CAP MICA 75PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
IC REG LDO 5.3V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf