EPCOS (TDK) B32653A2332J289
B32653A2332J289 picture photo
Mfg. Part Number
B32653A2332J289
Brief Description
CAP FILM 3300PF 5% 2KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32653A2332J289.pdf
Availability of B32653A2332J289
QUANTITY
B32653A2332J289 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32653A2332J289
Internal Part NumberEIS-B32653A2332J289
Standard Package2,720
SeriesB32653
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3300pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32653A2332J289
Related LinksB32653A, B32653A2332J289 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32653A2332J289 Details Description
Related parts for B32653A2332J289
MOSFET N-CH 600V 4.5A I2PAK datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
IC SWITCH ANA QUAD CMOS 16TSSOP datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CABLE 15COND 18AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 1W DO214AC datasheet.pdf
IPASS+ HD AOC 5M datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf