EPCOS (TDK) B32653A2472J289
B32653A2472J289 picture photo
Mfg. Part Number
B32653A2472J289
Brief Description
CAP FILM 4700PF 5% 2KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32653A2472J289.pdf
Availability of B32653A2472J289
QUANTITY
B32653A2472J289 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32653A2472J289
Internal Part NumberEIS-B32653A2472J289
Standard Package2,720
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32653
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32653A2472J289
Related LinksB32653A, B32653A2472J289 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32653A2472J289 Details Description
Related parts for B32653A2472J289
RES TEMP SENS 27 OHM 5% 1/10W datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC PASS FILTER 4CH 8-HXSON datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
SWITCH DIP RECESSED 5POS UNSLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP4T datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
YB ILLUM PUSHBUTTON CAP datasheet.pdf
VARISTOR 675V 4.5KA DISC 10MM datasheet.pdf