EPCOS (TDK) B32653A2912J
B32653A2912J picture photo
Mfg. Part Number
B32653A2912J
Brief Description
CAP FILM 9100PF 5% 2KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32653A2912J.pdf
Availability of B32653A2912J
QUANTITY
B32653A2912J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32653A2912J
Internal Part NumberEIS-B32653A2912J
Standard Package2,160
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32653
PackagingBulk
Capacitance9100pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32653A2912J
Related LinksB32653, B32653A2912J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32653A2912J Details Description
Related parts for B32653A2912J
IC RS-232 DRVR/RCVR 28-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 270UH SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERT +/-15V 2A 0.5A datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 60 OHM 0.05% 1/5W 1506 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 50MA TO-18 datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 120MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf