EPCOS (TDK) B32653A3394K
B32653A3394K picture photo
Mfg. Part Number
B32653A3394K
Brief Description
CAP FILM 0.39UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
B32653A3394K.pdf
Availability of B32653A3394K
QUANTITY
B32653A3394K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32653A3394K
Internal Part NumberEIS-B32653A3394K
Standard Package2,880
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32653
PackagingBulk
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32653A3394K
Related LinksB32653, B32653A3394K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32653A3394K Details Description
Related parts for B32653A3394K
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG TSOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
SHEET FAM3 200X200MM datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf