EPCOS (TDK) B32653A3514J
B32653A3514J picture photo
Mfg. Part Number
B32653A3514J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.51UF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
B32653A3514J.pdf
Availability of B32653A3514J
QUANTITY
B32653A3514J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32653A3514J
Internal Part NumberEIS-B32653A3514J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package2,520
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32653
PackagingBulk
Capacitance0.51µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32653A3514J
Related LinksB32653, B32653A3514J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32653A3514J Details Description
Related parts for B32653A3514J
DIODE ZENER 12V 1W DO204AL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CER RESONATOR 10.0MHZ SMD datasheet.pdf
MODULE POWER 60A 400V BRIDGE datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 64K EE 8-TSSOP datasheet.pdf
IC XDCP 100-TAP 1K EE 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 5.3PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-TDFN datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf