EPCOS (TDK) B32653A473J289
B32653A473J289 picture photo
Mfg. Part Number
B32653A473J289
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32653A473J289.pdf
Availability of B32653A473J289
QUANTITY
B32653A473J289 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32653A473J289
Internal Part NumberEIS-B32653A473J289
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package2,720
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32653
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32653A473J289
Related LinksB32653A, B32653A473J289 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32653A473J289 Details Description
Related parts for B32653A473J289
RES SMD 18.2 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
EXPLOSIONPROOF LIMIT SWES LSX datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 1X90" A VFN datasheet.pdf
508 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf