EPCOS (TDK) B32653A473J289
B32653A473J289 picture photo
Mfg. Part Number
B32653A473J289
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32653A473J289.pdf
Availability of B32653A473J289
QUANTITY
B32653A473J289 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32653A473J289
Internal Part NumberEIS-B32653A473J289
Standard Package2,720
SeriesB32653
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32653A473J289
Related LinksB32653A, B32653A473J289 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32653A473J289 Details Description
Related parts for B32653A473J289
DUMMY FOR SLEEVE PLUG CONN datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 143 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2530 19MM WHT datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 10POS FOR PINS datasheet.pdf