Amphenol Commercial Products L77SDAG15SOL2RM8C309
L77SDAG15SOL2RM8C309 picture photo
Mfg. Part Number
L77SDAG15SOL2RM8C309
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L77SDAG15SOL2RM8C309.pdf
Availability of L77SDAG15SOL2RM8C309
QUANTITY
L77SDAG15SOL2RM8C309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L77SDAG15SOL2RM8C309
Internal Part NumberEIS-L77SDAG15SOL2RM8C309
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (M3); Mating Side; Female Screwlock (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77SDAG15SOL2RM8C309
Related LinksL77SDAG15S, L77SDAG15SOL2RM8C309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77SDAG15SOL2RM8C309 Details Description
Related parts for L77SDAG15SOL2RM8C309
RES SMD 20K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1W MONO 8USMD datasheet.pdf