EPCOS (TDK) B32654A1683K
B32654A1683K picture photo
Mfg. Part Number
B32654A1683K
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 10% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
B32654A1683K.pdf
Availability of B32654A1683K
QUANTITY
B32654A1683K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32654A1683K
Internal Part NumberEIS-B32654A1683K
Standard Package1,280
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32654A1683K
Related LinksB32654, B32654A1683K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32654A1683K Details Description
Related parts for B32654A1683K
FITTING INS VERT R/ANG YEL 2X2" datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A D2PAK datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 56 OHM 0804 datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A 8DFN datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf