EPCOS (TDK) B32654A1683K189
B32654A1683K189 picture photo
Mfg. Part Number
B32654A1683K189
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 10% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
B32654A1683K189.pdf
Availability of B32654A1683K189
QUANTITY
B32654A1683K189 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32654A1683K189
Internal Part NumberEIS-B32654A1683K189
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package1,400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32654
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32654A1683K189
Related LinksB32654A, B32654A1683K189 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32654A1683K189 Details Description
Related parts for B32654A1683K189
CONN EDGECARD 40POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 10A 125V datasheet.pdf
APPLIANCE OUTLET/CABLE 10A 120 datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf