EPCOS (TDK) B32654A4105J
B32654A4105J picture photo
Mfg. Part Number
B32654A4105J
Brief Description
CAP FILM 1UF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
B32654A4105J.pdf
Availability of B32654A4105J
QUANTITY
B32654A4105J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32654A4105J
Internal Part NumberEIS-B32654A4105J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package1,280
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)