EPCOS (TDK) B32654A4225J
B32654A4225J picture photo
Mfg. Part Number
B32654A4225J
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
B32654A4225J.pdf
Availability of B32654A4225J
QUANTITY
B32654A4225J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32654A4225J
Internal Part NumberEIS-B32654A4225J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32654
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.551" W (31.50mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)0.965" (24.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32654A4225J
Related LinksB32654, B32654A4225J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32654A4225J Details Description
Related parts for B32654A4225J
IC ADC 10BIT 4CHAN I2C 16TSSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR60S/AE60G/HSR60S datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
6.5MM WTB HDR WBOSSKINK BLU 2CKT datasheet.pdf
LJT 19C 19#20 PIN RECP datasheet.pdf
270UF 250V 22X30MM 85C 5000H datasheet.pdf