EPCOS (TDK) B32654A6105J
B32654A6105J picture photo
Mfg. Part Number
B32654A6105J
Brief Description
CAP FILM 1UF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
B32654A6105J.pdf
Availability of B32654A6105J
QUANTITY
B32654A6105J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32654A6105J
Internal Part NumberEIS-B32654A6105J
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32654
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.532" W (31.50mm x 13.50mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32654A6105J
Related LinksB32654, B32654A6105J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32654A6105J Details Description
Related parts for B32654A6105J
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V Y5V 1206 datasheet.pdf
CONN RECEPT PCB 36POS GOLD PIN datasheet.pdf
RES SMD 7.06K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
60750A101 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
LED XLAMP CXA2530 WHT 19MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 116 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
PLUG IN BRIDGE datasheet.pdf
SW ROTARY DIP HEX YEL STRT BRKT datasheet.pdf
LABEL ELECTRL WARN 7.9" BLCK/YLL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf