EPCOS (TDK) B32654A684K
B32654A684K picture photo
Mfg. Part Number
B32654A684K
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 10% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32654A684K.pdf
Availability of B32654A684K
QUANTITY
B32654A684K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32654A684K
Internal Part NumberEIS-B32654A684K
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32654
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.709" W (31.50mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)1.083" (27.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)