EPCOS (TDK) B32656J1154K
B32656J1154K picture photo
Mfg. Part Number
B32656J1154K
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 10% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
B32656J1154K.pdf
Availability of B32656J1154K
QUANTITY
B32656J1154K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32656J1154K
Internal Part NumberEIS-B32656J1154K
Standard Package1,380
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32656
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.654" L x 0.551" W (42.00mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32656J1154K
Related LinksB32656, B32656J1154K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32656J1154K Details Description
Related parts for B32656J1154K
RES SMD 13K OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS TIN datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 19MM datasheet.pdf
RES 10K OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 15UF 25V X7R 2220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.5V 10W datasheet.pdf