EPCOS (TDK) B32656J2474J
B32656J2474J picture photo
Mfg. Part Number
B32656J2474J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 5% 2KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32656J2474J.pdf
Availability of B32656J2474J
QUANTITY
B32656J2474J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32656J2474J
Internal Part NumberEIS-B32656J2474J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32656
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32656J2474J
Related LinksB32656, B32656J2474J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32656J2474J Details Description
Related parts for B32656J2474J
IC OPAMP GP 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN PIN 20-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LED RGB CLEAR 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
OSC MEMS 14.7456MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 80.6 OHM 1% 10W datasheet.pdf
TAG 2.75"X1.38" BLACK/YELLOW datasheet.pdf
350 TB SPRING CLAMP 66D datasheet.pdf
PNL MNT 24V GREEN 8MM datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.9MM PANEL MOUNT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf