EPCOS (TDK) B32656S125K561
B32656S125K561 picture photo
Mfg. Part Number
B32656S125K561
Brief Description
CAP FILM 1.2UF 10% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32656S125K561.pdf
Availability of B32656S125K561
QUANTITY
B32656S125K561 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32656S125K561
Internal Part NumberEIS-B32656S125K561
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package96
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32656S
PackagingBulk
Capacitance1.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC480V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)5 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRectangular Box
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsSnubber
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32656S125K561
Related LinksB32656S, B32656S125K561 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32656S125K561 Details Description
Related parts for B32656S125K561
FIXED IND 5UH 14A 9 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
CAP 1F 5.5V THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 92POS datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
AQJ SSR 25A 75-264VAC datasheet.pdf