EPCOS (TDK) B32671L1272J
B32671L1272J picture photo
Mfg. Part Number
B32671L1272J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2700PF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
B32671L1272J.pdf
Availability of B32671L1272J
QUANTITY
B32671L1272J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32671L1272J
Internal Part NumberEIS-B32671L1272J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32671L
PackagingBulk
Capacitance2700pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32671L1272J
Related LinksB32671, B32671L1272J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32671L1272J Details Description
Related parts for B32671L1272J
CAP ALUM 39UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 22-16AWG #10 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RECEPT 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES 29.1K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 55NS 52PLCC datasheet.pdf
CONN BUTT SPLICE 12-10AWG 25PC datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISED SLIDE 3POS TH datasheet.pdf
CAP FILM 100UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf