EPCOS (TDK) B32672L8102J189
B32672L8102J189 picture photo
Mfg. Part Number
B32672L8102J189
Brief Description
CAP FILM 1000PF 5% 2KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32672L8102J189.pdf
Availability of B32672L8102J189
QUANTITY
B32672L8102J189 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32672L8102J189
Internal Part NumberEIS-B32672L8102J189
Standard Package5,200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32672L
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32672L8102J189
Related LinksB32672L, B32672L8102J189 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32672L8102J189 Details Description
Related parts for B32672L8102J189
IC COMPARATOR DUAL 0.6MA SOP8 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 388PBGA datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V 20A CHASSIS datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 68POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 200 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRL 10UMAX datasheet.pdf
RES SMD 32.1 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
LT CURTAIN COVER PAIR datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf