EPCOS (TDK) B32672L8183K
B32672L8183K picture photo
Mfg. Part Number
B32672L8183K
Brief Description
CAP FILM 0.018UF 10% 2KVDC RAD
Datasheet Download
B32672L8183K.pdf
Availability of B32672L8183K
QUANTITY
B32672L8183K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32672L8183K
Internal Part NumberEIS-B32672L8183K
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32672L
PackagingBulk
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32672L8183K
Related LinksB32672, B32672L8183K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32672L8183K Details Description
Related parts for B32672L8183K
FIXED IND 2.2MH 4A 494 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 5W AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 166MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.61M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 24COND 0.050 MULTI 100' datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR VNQ5E160K datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf