EPCOS (TDK) B32674D3106K
B32674D3106K picture photo
Mfg. Part Number
B32674D3106K
Brief Description
CAP FILM 10UF 10% 300VDC RADIAL
Datasheet Download
B32674D3106K.pdf
Availability of B32674D3106K
QUANTITY
B32674D3106K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32674D3106K
Internal Part NumberEIS-B32674D3106K
Standard Package180
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32674
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC300V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)4.6 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.827" W (31.50mm x 21.00mm)
Height - Seated (Max)1.220" (31.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32674D3106K
Related LinksB32674, B32674D3106K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32674D3106K Details Description
Related parts for B32674D3106K
CONN SMA PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC QUAD-PORT EQUIP MGR 64-HTQFP datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL VOUT 14-DFN datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 9.1NS 100VQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
508 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
COUNTER 5 CHAR 5-110V PANEL MT datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf