EPCOS (TDK) B32674D3505K
B32674D3505K picture photo
Mfg. Part Number
B32674D3505K
Brief Description
CAP FILM 5UF 10% 450VDC RADIAL
Datasheet Download
B32674D3505K.pdf
Availability of B32674D3505K
QUANTITY
B32674D3505K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32674D3505K
Internal Part NumberEIS-B32674D3505K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFilm Capacitors
Standard Package1,040
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32674
PackagingBulk
Capacitance5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC450V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)8.4 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.965" (24.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32674D3505K
Related LinksB32674, B32674D3505K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32674D3505K Details Description
Related parts for B32674D3505K
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 110V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
FUSE HOLDER CART 32V 20A IN LINE datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FEM IN-LINE #20 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24V IN 12/12V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf