EPCOS (TDK) B32674D4335K
B32674D4335K picture photo
Mfg. Part Number
B32674D4335K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3.3UF 10% 450VDC RADIAL
Datasheet Download
B32674D4335K.pdf
Availability of B32674D4335K
QUANTITY
B32674D4335K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32674D4335K
Internal Part NumberEIS-B32674D4335K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFilm Capacitors
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package240
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32674
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC450V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)10.3 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.965" (24.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32674D4335K
Related LinksB32674, B32674D4335K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32674D4335K Details Description
Related parts for B32674D4335K
Connector Receptacle 66 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 50POS .100 GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM SOLDER PIN .250" .082"L datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC P600 datasheet.pdf
RES 22.0 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PANEL ALUM 4.06X2.09X0.06" datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
IC FPGA 235 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 16NH 1.1A 85 MOHM SMD datasheet.pdf